Рись

Традиційний спів Лівобережного степу

Відео-лекція
Ілля Фетисов
Традиційний спів Лівобережного степу

Про лекцію

Кам'яні баби, високі могили і хвилі оксамитової ковили — пропонуємо вам подивитися лекцію про пісні Лівобережного степу. Співак і дослідник, співзасновник фольклорного гурту «Божичі» Ілля Фетисов розповідає про традиційні пісні Придніпров'я та Донбасу: «Одним з найпопулярніших тут жанрів є протяжні пісні, які в цій місцевості дуже повільні. Я думаю, це пов'язано саме з відчуттям простору, тому що степ безкрайній. На мене він теж справив дуже велике враження. До того я любив тільки гори, але коли вперше потрапив у степ, він полонив моє серце. Я зрозумів, чому люди так розтягували пісні — у цих безкраїх просторах хотілося максимально довго медитувати».

  • що таке пісні з перехватом
  • яку пісню в кожному селі виконують на свій мотив
  • які наспіви є лише на цій території
  • як вивести цілу пісню в до-дієзі другої октави й не померти
  • а також феєрична історія про те, чому видавці музичної антології подумали, що в записі, який він їм приніс, Ілля заспівав разом з жінками

Ілля Фетисов — співкерівник ансамблю українського автентичного співу «Божичі», засновник «Школи танців ансамблю «Божичі». З 1999 організовував байдаркові фольклорні експедиції, досліджуючи села вздовж річок Десна, Псел, Рось, Південний Буг, Сіверський Донець та інших. Окрім дослідників з гурту «Божичі», в експедиціях взяло участь близько 200 молодих людей з різних міст України, переважно не фольклористів, які отримали унікальний досвід зустрічі з живою традиційною музикою. У 2004 та 2005 роках брав участь в організації етно-фестивалю «Країна Мрій». Викладав спів та традиційні танці в КНУКіМ, був заступником директора з наукової роботи Українського центру культурних досліджень. Крім того, Ілля Фетисов опублікував низку наукових робіт, присвячених особливостям народного інструментального музикування. Є сертифікованим міжнародним фасилітатором (тренером) ЮНЕСКО по Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини.