Рись

Скрипка — головний інструмент українців

Відео-лекція
Вікторія Ярмола
8.1 Скрипка на Поліссі
8.2 Кар'єра скрипаля
8.3 Скрипковий репертуар

Про лекцію

Скрипка була найпопулярнішим інструментом серед українських сільських музик до самого початку ХХ століття. На ній грали скрізь — від Полісся до Чорного моря й від Закарпаття до Полтавщини. Про скрипалів казали, що вони уклали угоду з дияволом, інакше звідки б взялася така майстерність? Їх вважали чародіями, які можуть одним поглядом змусити струни на скрипці конкурента лопнути. За рідкісними винятками, це були єдині музиканти, які володіли декількома інструментами — окрім головної скрипки, могли грати партії скрипки-втори, бубна, басолі, цимбалів. Саме гра на скрипці була вершинним проявом майстерності музиканта.

Сьогодні дослідниця української скрипкової музики Вікторія Ярмола познайомить вас із цим надзвичайним явищем. Або, якщо ви вже знаєтесь на темі, точно здивує специфічними маловідомими фактами про сільських скрипалів, з якими їй пощастило спілкуватися вживу й не раз зіграти разом. Її відео розпочинають блок онлайн-лекцій, присвячених українським традиційним музичним інструментам. На прикладі Полісся пані Вікторія докладно розповідає про те, як і що грали на скрипках у давнину:

  • З чого і як виготовляли цей інструмент
  • Які були строї і як зазвичай тримали скрипку
  • Хто міг стати скрипалем і як відбувалося навчання
  • Як виглядали дитячі скрипочки і як хлопчик одного разу розмалював свій інструмент кров’ю
  • Чому скрипалі опановували кілька інструментів одразу
  • Які мелодії грали до слухання, які — до співу, а які — до танцю
  • Скільки весіль відігравав поліський скрипаль за своє життя

Як сказав один музикант: «Як він хороше перебори, по-нашому, перебирає, вариациї, техніку має, то ж таки чуствуєца, як його скрипка аж говорить, вимовляє, таку музику создає, шо аж за душу бере». Ми впевнені, що вас візьме за душу ця лекція й після неї ви відчуєте скрипкову музику по-новому.

Вікторія Ярмола – дослідниця музичних інструментів, викладачка кафедри музичного фольклору Рівненського державного університету. Протягом багатьох років грає і досліджує танцювальну музику Західного Полісся. Об’їздила усе Полісся в пошуках старих музик, встигла записати і повчитися у останніх і найкрутіших скрипалів Полісся – в наш час це величезна рідкість і величезна удача. Скрипалька гурту «Сільська музика», з яким виступала в Україні, Польщі, Білорусі, Литві.