Літня Школа традиційної музики (2017) – це 5-денні інтенсивні майстер-класи зі співу чи гри на традиційних інструментах, де і люди із певним досвідом, і навіть ті, хто лише нещодавно вперше почули про традиційну музику, вчитимуться грати чи співати у досвідчених викладачів, що водночас є одними з найкращих музикантів в Україні.

Літня Школа відбудеться 23-27 серпня у с. Феневичі, що на Київщині. Програма включає три групи із традиційного співу, та три групи із інструментів, а також відкриті лекції, кінопокази, танцювальні вечірки, до яких може долучитися кожен і кожна.

Кожен учасник або учасниця, попередньо сплативши за участь, можуть долучитися до однієї групи зі співу та/або однієї групи із гри на інструменті. Зголошення на Літню Школу традиційної музики можеш заповнити ось тут: https://goo.gl/forms/ott3ZVkrpMC9hXj92

Цьогорічна Літня Школа традиційної музики стане найбільшою за історію України освітньою подією у галузі традиційної музики, об’єднає близько 200 людей, що поки що не знайомі і не взаємодіють між собою, посприяє нетворкінгу, зустрічам і співпраці між музикантами різного віку з різних частин України, принаймні 6000 осіб вперше дізнається про традиційний спів та музику, а 60 учасників Літньої Школи підвищать свій рівень гри на традиційних інструментах та/або співу, а половина спробує це вперше.

МАЙСТЕР-КЛАСИ ЗІ СПІВУ

ГРУПА ВИСОКОГО РІВНЯ

Ганна Коропніченко

Етномузикологиня, досвідчена викладачка, знавчиня традиції Київщини та Полтавщини. Протягом багатьох років була солісткою першого в Україні фольклорного гурту «Древо», керівниця гурту “Многая Лєта”, учасниця безлічі міжнародних фольклорних фестивалів, від 2000 року проводить майстер-класи ізтрадиційного співу, переважно у різних містах Польщі, Франції, а також і в Україні.

Учасники та учасниці майстер-класу Анни Коропніченко вивчатимуть традицію Київщини.

Під час майстер-класу високого рівня, учасниці та учасники зосередяться на вивченні ліричних пісень із села Лука Києво-Святошинського району Київської області. Ганна Коропніченко неодноразово організовувала експедиції до цього села, результатом чого став випуск диску “Ой як же було ізпрежди віка”, у якому цей гурт виконує цілий ряд творів. Село Лука знамените ще й тим, що саме там були записані традиційні танці, що тепер (стараннями Іллі Фетисова, співкерівника гурту “Божичі”) увійшли до переліку традиційних танців, що є найпопулярнішими серед української молоді.

Учасники майстер-класу високого рівня матимуть змогу долучитися до співу із автентичними співачками з с. Лука, що завжди дуже позитивно впливає на вторинних виконавців.

Ліричні пісні с. Лука відрізняються з поміж інших красою багатоголосся, надзвичайно виразними підголоском, експресивною манерою виконання. Під час майстер-класу будемо намагатися в загальних рисах опанувати цей стиль. Учасниці та учасники майстер-класу працюватимуть над відтворенням мелізматичних та тембральних особливостей традиції села Лука, а також працюватимуть над вдосконаленням власних навичок володіння голосом.

А для того, щоби заняття були якомога більш ефективними, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися з аудіозаписами цієї традиції, що будуть надіслані після підтвердження участі у Школі традиційної музики.

ГРУПА СЕРЕДНЬОГО РІВНЯ

Євген Єфремов

Етномузиколог, співак, засновник та керівник першого в Україні фольклорного ансамблю «Древо», професор Національної музичної академії України, дослідник пісенного фольклору, учасник багатьох міжнародних фестивалів та форумів традиційної музики. Найбільша частина його експедиційних і наукових досліджень присвячена українському Поліссю, зокрема Київському.

Учасниці та учасники майстер-класу Євгена Єфремова вивчатимуть традицію Київського Полісся

Основою занять групи Євгена Єфремова буде робота над природним співацьким диханням та Поліським тембром голосу. Євген Єфремов не лише пояснить теоретичні засади варіювання мелодії у традиційних піснях, але й допоможе учасникам відтворити їх на практиці, а також зосередиться над прийомами орнаментики у співочій традиції Полісся. Увесь пісенний матеріал базуватиметься на обрядових та позаобрядових піснях – учасники матимуть змогу вивчити пісні Лівобережного та Центрального Полісся в найбільш наближеній до оригіналу манері співу з усіма тонкощами цієї традиції.

Одним з важливих моментів занять буде спільний спів учасників майстер-класу із автентичною співачкою бабою Дунею із с. Термахівка Київського Полісся – спроба вивчення традиції природнім шляхом, через наслідування мелодії, манери та голосу виконавців.

Для більшої результативності занять, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися з аудіозаписами з Київського Полісся, що будуть надіслані після підтвердження участі у Школі традиційної музики.

ГРУПА ПОЧАТКОВОГО РІВНЯ

Наталя Хоменко

Дослідниця кафедри фольклористики Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка, здійснила численні експедиції на Чернігівщину, Луганщину, Одещину. Викладачка із великим досвідом роботи саме із початківцями, керівниця співочих гуртів Народного ансамблю української музики «Роксоланія».

Учасниці та учасники майстер-класу матимуть змогу по-трохи спробувати співати три традиції: Чернігівщини, Київської Наддніпрянщини та Полтавщини

Кожна людина має слух та голос, але іноді певні психологічні блоки унеможливлюють вміння співати. Заняття для початківців дадуть учасниам базові інструменти для оволодіння своїм власним голосом та традиційним співом!
Наталя Хоменко допоможе учасникам за допомогою вправ для голосу розкрити голос всередині себе і навчитися виводити його назовні, навчитися координувати слух та голос, правильно дихати під час співу, а окрім того – розповість найголовніше про закони звуку, функції голосу в традиційній культурі, та деякі цікавинки з міфології співу.

Наступний етап – прослуховування автентичних записів та розбір окремих пісень. На прикладі весільних пісень спробуємо навчитися виконувати різні типи гуканок, що притаманно саме для чернігівських весільних пісень. На прикладі пісень на основі бурдонного багатоголосся випрацюємо навички тримання унісонів, та відчуття інтонаційних устоїв. На заняттях ознайомимося із піснями на кілька голосів з сіл Коропського, Бахмацького р-ну Чернігівської області. Це доступні для початківців пісні, які не мають складних розспівів, але не поступаються красою складним “кучерявим” пісням.

Для того, щоби заняття були максимально ефективними, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися із аудіозаписами, що будуть надіслані після підтвердження участі у Літній Школі традиційної музики.

МАЙСТЕР-КЛАСИ З ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ

Цього року майстер-класи з інструментальної музики розраховані на людей із невеликим досвідом гри та зовсім початківців. Якщо ви ще ніколи не грали, але хочете спробувати – це ваш чудовий шанс!

БУБОН (Центральна Україна)

Андрій Левченко

Молодий дослідник, учасник першого в Україні інструментального гурту “Надобридень” та гурту “US Orchestra”, учасник багатьох міжнародних фестивалів у Литві, Словаччині, Польщі, Німеччині. Організатор експедицій на Київщину та Полтавщину, де вчився грати на бубні безпосередньо від справжніх музикантів із сіл. Має досвід викладання гри на бубні у фольклорному гуртку “Орелі”, а також серії майстер-класів у Києві та Львові, окрім того – великої кількості приватних занять.

Андрій Левченко був організатором та учасником значної кількості експедицій, присвячених інструментальній та вокальній музиці (найбільше – Полтавщина та Полісся), матеріали з яких увійдуть до майстер-класу. Під час майстер-класу учасники опанують базові, а також віртуозні прийоми гри на бубні (одномембранному барабані), повчаться об’єднувати та комбінувати їх, дізнаються про локальні техніки гри з різних регіонів України, та спробують їх відтворити.

Важливою частиною занять буде можливість практикувати гру зі скрипалем, а після занять – спробувати грати в міні-капелах зі скрипками/цимбалами/басами для здобуття досвіду гри у гурті.

Майстер-клас супроводжуватиметься фото-, відео- та аудіо-матеріалами з експедиційних записів Андрія Левченка, архівних матеріалів, а також матеріалів, що опубліковані в дослідницькій літературі. Значну кількість часу учасники працюватимуть над аналізом гри традиційних виконавців, і пробуватимуть зрозуміти особливості ритмічної організації музики та практикувати ці знання разом з музикантами інших груп.

А окрім того, учасники почують незвичайні історії сільських музикантів, які Андрій Левченко зібрав під час експедицій, і дізнаються про те, які бубни можна відшукати в селах, і як саме їх виробляли старі майстри.

* Важливою умовою участі в цьому майстер-класі, є наявність інструменту в кожного учасника. Якщо Ти не маєш власного інструменту, спробуй позичити його в знайомих. Якщо не маєш такої змоги – ми знайдемо для тебе інструмент!

БАСОЛЯ/ЦИМБАЛИ (Центральна Україна, Західне Поділля)

Сергій Постольников

Дослідник традиційної музики, учасник гуртів “ГуляйГород” та “US Orchestra”, проекту “Чорноморці”. Учасник безлічі масштабних європейських фестивалів. Багато часу провів у експедиціях на Лівобережжя і Західне Поділля, де зібрав унікальні матеріали, зокрема записи скрипалів з Полтавщини. Переймав традицію та вчився від автентичних музикантів.

На майстер-класі з гри на цимбалах/басолі учасники дізнаються про культурний та історичний контекст побутування цих інструментів, дізнаються про функції та роль цих інструментів в сільських капелах, познайомляться з локальними особливостями гри в традиціях Центральної України та Західного Поділля.

Учасники дізнаються, якими є можливі способи тримання інструменту та пальцят/смика, і зможуть обрати найзручніший для себе. Під час занять учасники опанують базові прийоми гри, основні техніки, вивчать основну аплікатуру гри на басолі, і таким чином за умови старанності та тренувань навчаться вправно акомпанувати скрипці, яка є провідним інструментом в капелах, і грає мелодію до танцю. Учасники також спробують підібрати та мінімально грати танцювальну мелодію, перемежовуючи її із акомпонементом.
А окрім того, учасники майстер-класу Сергія Постольникова почують цікаві історії з експедицій про роботу «в полі», про музикантів, а також про особливості спілкування музик у сільських капелах.

Важливою частиною опанування басолі чи цимбал буде можливість після занять спробувати у неформальній атмосфері грати в міні-капелах із учасниками груп з гри на скрипці/бубні для отримання досвіду гуртової гри.

Для більшої результативності занять, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися з аудіозаписами, що будуть надіслані учасникам після підтвердження участі у Школі традиційної музики.

* Важливою умовою участі в цьому майстер-класі є наявність інструменту в кожного учасника. Якщо Ти не маєш власної басолі(віолончелі) або цимбал – спробуй позичити інструмент у знайомих. Також ми маємо декілька власних інструментів, які дістанються першим зареєстрованим учасникам. На жаль, в інакшому разі учасник без інструменту не матиме змоги взяти участі в цьому майстер-класі.

СКРИПКА (Центральна Україна, Західне Поділля)

Ярина Дронь

Скрипалька гурту традиційної музики US Orchestra. Вивчала фольклористику в КНУ ім.Шевченка. Поле експедиційних досліджень – Західне Поділля. Окрім того, грає інструментальну музику Полтавщини та українських емігрантів у Америці.

Ще наприкінці 19 століття скрипки були поширені майже по всій території України. Скрипка в традиційній музиці – це особливий інструмент, який може виконувати одразу дві функції: як мелодичну (перша скрипка) так і ритмічну (втора).

Тож учні-початківці матимуть чудову нагоду обрати для себе напрям опанування «королеви музики».
На майстер-класі ми навчимося правильно та зручно для кожного тримати в руках інструмент. Дізнаємось що таке ноти в традиційній музиці: чи варто їх знати, чи краще забути? І чи варто їх боятися? Працюватимемо над смикуванням та навчимося ставити коми, крапки, питальні та окличні знаки в мелодії. Спробуємо грати танцювальну музику «фразами», робити цікаві акценти – адже це може неочікуваним чином впливати на мелодію та змінювати її до невпізнаваності!

Важливою частиною опанування скрипки буде можливість після занять спробувати у неформальній атмосфері грати в міні-капелах із учасниками груп з гри на бубні/цимбалах/басах для отримання досвіду гуртової гри.

Незважаючи на те, що учасниками групи будуть початківці, ми одразу перейдемо до діла – гратимемо танці. І наша мета – грати так, щоб хотілось танцювати! Наприкінці Школи вправні та старанні учасники вмітимуть грати кілька простих танців, а також вторувати.

Для більшої результативності занять, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися з аудіозаписами, що будуть надіслані учасникам після підтвердження участі у Школі традиційної музики.

* Важливою умовою участі в цьому майстер-класі є наявність інструменту в кожного учасника. Якщо Ти не маєш власної скрипки – спробуй позичити інструмент у знайомих. На жаль, в інакшому разі учасник без інструменту не матиме змоги взяти участі в цьому майстер-класі.

Більше про Школу читай на нашій сторінці в Facebook: https://www.facebook.com/Rysproject
Та фондуй Школу на Спільнокошті: https://biggggidea.com/project/litnya-shkola-traditsijno-muziki/

Інформацію про Літню Школу традиційної музики 2018 шукайте тут:  https://rysprojectschool.wixsite.com/litniashkola