сусанна

 

СУСАННА КАРПЕНКО
Співоча традиція Лівобережжя: Полтавщина
(майстер-клас зі співу)
Майстер-клас відбуватиметься українською мовою.

На час майстер-класу поставлено кілька завдань, а саме: вдосконаленню володіння голосовим апаратом за допомогою вокальних вправ, освоєння різних типів звуковидобування та тембральної злагодженість у гуртовому звучанні вокальної традиції Полтавщини.Кожне заняття ділитиметься на дві частини: вокальний тренінг (увесь комплекс дихальних, артикуляційних, розмовних, динамічних, резонаторних, емоційно-асоціативних та інших вокальних вправ), у якому паралельно вибудовуватимуться гуртові звучання окремих співзвуч або фрагментів пісні, і вивчення пісень різних жанрів цього регіону (тривалість першої і другої частин змінюватиметься в залежності від досягнень групи).

Одним з ключових моментів занять – спільний спів учасників майстер-класу з автентичними виконавцями Полтавщини – спроба вивчення традиції природнім шляхом через наслідування мелодії, манери та голосу виконавців.

Для більшої результативності, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися з аудіозаписами цієї традиції, що будуть надіслані учасникам після запрошення на Школу традиційної музики.

Сусанна Карпенко –співачка, викладач, композиторка, театральна музична керівниця, співкерівниця фольклорного ансамблю «Божичі», учасниця відомих фольклорних гуртів України («Древо», «Володар») та інших музичних проектів Європи.
З 2001 року студіює вокальну стилістику Лівобережжя України. Вивчає пісенний фольклор Карпат та експериментує з іншими етнічними вокальними традиціями – кримськотатарською, сербською, польською, грузинською тощо. Окрім цього вивчала академічну та народно-академічну манери співу. На основі дослідження різних вокальних методик та різноетнічної вокальної стилістики виникла власна методика викладання вокалу.

 

Без назви-2

 

ЄВГЕН ЄФРЕМОВ
Співоча традиція Центрального та Лівобережного Полісся
(майстер – клас зі співу)

Майстер-клас відбуватиметься українською мовою.

В основу занять увійде робота над природним співацьким диханням та поліським тембром голосу. Будуть розглянуті теоретичні засади варіювання мелодії та спроба відтворення їх на практиці, а також робота над прийомами орнаментики у співочій традиції Полісся. Увесь пісенний матеріал базуватиметься на обрядових та позаобрядових піснях – учасники матимуть змогу вивчити пісні Лівобережного та Центрального Полісся в найбільш наближеній до оригіналу манері співу з усіма тонкощами цієї традиції.

Одним з ключових моментів занять – спільний спів учасників майстер-класу з автентичними виконавцями Київського Полісся – спроба вивчення традиції природнім шляхом через наслідування мелодії, манери та голосу виконавців.

Для більшої результативності, учасникам майстер-класу необхідно попередньо ознайомитися з аудіозаписами цієї традиції, що будуть надіслані учасникам після запрошення на Школу традиційної музики.

Євген Єфремов – етномузиколог, співак, засновник та керівник першого в Україні фольклорного ансамблю «Древо», професор Національної музичної академії України, дослідник пісенного фольклору, учасник багатьох міжнародних фестивалів та форумів традиційної музики, викладач майстер-класів з традиційного співу в США, Польщі та інших країн Європи.
З 1970-х років досліджує пісенний фольклор України та Східної Європи. Організатор та керівник безлічі фольклорних експедицій Україною. Найбільша частина його експедиційних і наукових досліджень присвячена українському Поліссю, зокрема Київському.

 

12019979_889690651080582_2405710412869791369_n

 

МІХАЛ МАЗЯЖ
Танцювальна музика Центральної Польщі
(майстер-клас зі скрипки та інших інструментів: кларнет, труба, саксофон, акордеон)
Обов’язкова умова до участі: власний інструмент.
Майстер-клас відбуватиметься польською та українською мовами.

Традиційна інструментальна музика Польщі дуже різна – з точки зору репертуару й інструментів. Метою цього майстер-класу є ознайомлення з традиційною музикою Центральної Польщі. Репертуар майстер-класу передусім становитимуть дво- і тридольні танці – польки, мазурки з районів поблизу Кєльц, Радома та Вісли, а також різні мелодії з інших регіонів Польщі.

Навчання передбачає не тільки на опанування конкретного репертуару, а також і вивчення притаманної для нього ритміки та динаміки. Звернемо увагу на типовий для польської музики тепм «рубато», і варіативність мелодії. Окрім цього спробуємо заглибитись в локальний контекст музики, і її соціальний вимір – розповіді про старі весілля, старі фотографії сільських музик, а також архівні записи гри старих сільських гуртів.

Знання нот не є обов’язковою умовою участі у майстер-класі – навчання відбуватиметься в традиційному стилі, через вивчення мелодії зі слуху. Єдиними вимогами для участі є: власний інструмент, типовий для районів Кєльц (скрипка, кларнет, труба, саксофон, акордеон), і володіння ним (також уміння підібрати нескладну мелодію зі слуху). Хоча до складу капел району Кєльц входять всі зазначені інструменти, проте під час майстер-класу акцент робитиметься саме на скрипці, а решта інструментів (кларнет, труба, саксофон, акордеон) розглядатимуться як допоміжні.
Учасники майстер-класів створюватимуть маленькі інструментальні гурти, які зможуть заграти кілька мелодій до танцю під час вечірки.

Міхал Мазяж – скрипаль, організатор подій, пов’язаних з польською традиційною музикою. Кілька років був учнем знаменитого скрипаля Яна Гаци з Пшиставовіц Мавих (Радомщизна). Зараз його основним зацікавленням є музика Кєльц, звідки він родом, а також kieleckie Powiśle. Музику цього регіону Міхал виконує з в капелі Tęgie Chłopy. Традиційного репертуару навчається від старих музикантів – до прикладу, кларнетиста Станіслава Вітковського з Опатова, і скрипаля Яна Оґоновськеґо з Ґлінян, а також з архівних записів. Є засновником та організатором Taboru Kieleckiego w Sędku – тижневої школи традиційної музики Кєлєччини. Був учасником та співорганізатором різних освітніх і розважальних заходів (зокрема зі спілкою Tratwa, Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, спілкою Dom Tańca). Він є керівником асоціації To.pole з Кракова, яка організовує майстер-класи традиційної музики і танцювальні вечірки з живою музикою. В рамках стипендії Міністра Культури і Національної Спадщини в 2004 році досліджував та записував музику Кєлєччини безпосередньо від носіїв традиції.