Школа традиційної музики 2016 – польсько-український проект з неформальної музичної освіти, спрямований на поширення сучасних практик у сфері традиційної музики та співу, і сприяння професійному розвитку молодих музикантів.

Ми віримо, що молоді люди попри брак досвіду мають велику перевагу – це прагнення до пошуку різноманіття, бажання шукати себе, та відкриватися для інших, вчитись під час спілкування та подорожей. Саме тому нам вдалося знайти/запросити активних молодих музикантів з України та Польщі, яким цікава традиційна музика, які не боялись експериментувати, хотіли покращити свої навички гри або співу, а дехто з них вже мав свої музичні проекти. Ми не ставили обов’язкових умов про музичну освіту чи знання нот, адже знаємо, що головне в музиці — бажання творити й насолоджуватись!

Протягом 5 днів Школи традиційної музики, учасники мали змогу повчитися традиційного співу або гри на скрипці в одного з трьох кращих музикантів та співаків України і Польщі, дізнатися про події освітні проекти та фестивалі традиційної музики в Україні та Польщі, поділитися власним досвідом музикування, взяти участь у майстер-класах із польських та українських соціальних танців, послухати міждисциплінарні лекції про традиційну культуру, і разом із іншими музикантами навчитися виконувати нову якісну музику.

Серед наших викладачів були найкращі музиканти, а також дослідники традиційної музики України та Польщі, що працювали з вокальними та інструментальними групами.

Майстер-клас Сусанни Карпенко “Співоча традиція Лівобережжя: Полтавщина” поділявся на дві частини: вокальний тренінг, де учасники вдосконалювали володіння голосовим апаратом, освоювали різні типи звуковидобування, а також працювали з тембральною злогодженістю в гуртовому співі; друга частина майстер-класу — вивчення пісень різних жанрів, що побутують на Полтавщині. Серед особливостей майстер-класу був репертуар, який складався з особистого експедиційного архіву Сусанни Карпенко.

Сусанна Карпенко –співачка, викладач, композиторка, театральна музична керівниця, співкерівниця фольклорного ансамблю «Божичі», учасниця відомих фольклорних гуртів України («Древо», «Володар») та інших європейських музичних проектів.
З 2001 року студіює вокальну стилістику Лівобережжя України. Вивчає пісенний фольклор Карпат та експериментує з іншими етнічними вокальними традиціями – кримськотатарською, сербською, польською, грузинською тощо. Окрім цього вивчала академічну та народно-академічну манери співу. На основі дослідження різних вокальних методик та різноетнічної вокальної стилістики виникла власна методика викладання вокалу.

Майстер-клас Євгена Єфремова “Співоча традиція Центрального та Лівобережного Полісся” був спрямований на роботу з природним співацьким диханням та поліським тембром голосу. Учасники майстер-класу розглядали засади варіювання мелодії, а також намагались відтворювати їх на практиці. Важливе місце посідала також робота над прийомами орнаментики у співочій традиції Полісся.

Євген Єфремов – етномузиколог, співак, засновник та керівник першого в Україні фольклорного ансамблю «Древо», професор Національної музичної академії України, дослідник пісенного фольклору, учасник багатьох міжнародних фестивалів та форумів традиційної музики, викладач майстер-класів з традиційного співу в США, Польщі та інших країн Європи.
З 1970-х років досліджує пісенний фольклор України та Східної Європи. Організатор та керівник безлічі фольклорних експедицій Україною. Найбільша частина його експедиційних і наукових досліджень присвячена українському Поліссю, зокрема Київському.

Майстер-клас Міхала Мазяжа зі скрипки та інших інструментів під назвою “ Танцювальна музика Центральної Польщі” був першим подібним інструментальним майстер-класом в Україні! Учасники знайомились та працювали з традиційною музикою Центральної Польщі, а саме музикою Кєлєц, Радома та Вісли. Міхал Мазяж допомагав заглибитись в локальний контекст музики, і її соціальний вимір — в цьому допомагали розповіді про старі весілля, старі фотографії сільських музик, а також архівні записи гри старих сільських гуртів.

Традиційна інструментальна музика Польщі дуже різна – з точки зору репертуару й інструментів. Метою цього майстер-класу є ознайомлення з традиційною музикою Центральної Польщі. Репертуар майстер-класу передусім становитимуть дво- і тридольні танці – польки, мазурки з районів поблизу Кєльц, Радома та Вісли, а також різні мелодії з інших регіонів Польщі. Знання нот не було обов’язковою умовою участі у майстер-класі (так само як і в інших майстер-класах) – навчання відбувалось в традиційному стилі, через вивчення мелодії зі слуху.

Міхал Мазяж – скрипаль, організатор подій, пов’язаних з польською традиційною музикою. Кілька років був учнем знаменитого скрипаля Яна Гаци з Пшиставовіц Мавих (Радомщизна). Зараз його основним зацікавленням є музика Кєльц, звідки він родом, а також kieleckie Powiśle. Музику цього регіону Міхал виконує з в капелі Tęgie Chłopy. Традиційного репертуару навчається від старих музикантів – до прикладу, кларнетиста Станіслава Вітковського з Опатова, і скрипаля Яна Оґоновськеґо з Ґлінян, а також з архівних записів. Є засновником та організатором Taboru Kieleckiego w Sędku – тижневої школи традиційної музики Кєлєччини. Був учасником та співорганізатором різних освітніх і розважальних заходів (зокрема зі спілкою Tratwa, Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, спілкою Dom Tańca). Він є керівником асоціації To.pole з Кракова, яка організовує майстер-класи традиційної музики і танцювальні вечірки з живою музикою. В рамках стипендії Міністра Культури і Національної Спадщини в 2004 році досліджував та записував музику Кєлєччини безпосередньо від носіїв традиції.

Проект відбувся за сприяння фонду MitOst
________________________________________________________