Рись

Традиційний спів Центрального Полісся

Відео-лекція
Євген Єфремов
Традиційний спів Центрального Полісся

Про лекцію

В силу історичних і географічних обставин репертуар, мелодика і фактура співу в різних регіонах дуже різняться. Полісся — для багатьох містична місцевість, де збереглися найархаїчніші пісні та обряди. Це тут старі люди досі пам'ятають свої зустрічі зі справжніми українськими русалками, тут водять «куста» — гостя з того світу. Ця територія зачарувала багатьох дослідників і дослідниць, співаків та співачок своєю незвичайною, «дикою» манерою виконання. Протягом багатьох століть поліщуки, захищені від світу лісами й болотами, не ставали жертвами набігів та воєн і мало перетиналися з людьми з інших країв. Тому їхня культура і музика тривалий час лишалися у своєму первозданному вигляді. Ще й зараз на Поліссі можна записати унікальні стародавні пісні.

Та навіть у межах Полісся традиційний спів дуже різноманітний. Дослідники виділяють три самостійні ареали, чиї кордони можна чітко простежити по річках.

Євген Єфремов розповідає про Центральне Полісся на прикладі пісень Чорнобильської зони.

  • які музичні уламки архаїки тут збереглися?
  • як різнилися троїцькі обряди в Центральному та Західному Поліссі?
  • традиційні виконавці співають кожен свою визначену партію, чи імпровізують?
  • чим особливий чоловічий спів цих частин Полісся?
  • куди і навіщо проводжали русалок?
  • на яких видатних виконавиць з Центрального Полісся варто звернути увагу, і чи живе ця традиція зараз?

Євген Єфремов – людина, що заснувала індустрію традиційної музики в Україні. Наприкінці 70-х створив гурт «Древо» (київське) – перший в Україні міський гурт, що співав традиційні пісні без обробок, і відкрив їх світові. Як вчений-етномузиколог, професор Київської консерваторії (НМАУ ім. П.І.Чайковського), протягом десятків років досліджує «дикий» і прекрасний спів Київського Полісся. Має багато учнів та послідовників, навчає традиційного співу на академічних та неформальних освітніх подіях: лекціях, майстер-класах та школах традиційної музики.