Рись

Вечірки
Рись
Гра на інструментах

ПРО НАС

«Рись» — це традиційна музика, відкрита для всіх! Із 2014 року ми об'єднуємо людей, які цікавляться традиційною музикою, і допомагаємо кожному зробити музикування для задоволення частиною свого життя.

Одного дня ми, діти міста, дізналися, що в селах можна знайти живу музику, і так вирушили у свою першу експедицію. Зустрівши сільських співачок та музик, ми були настільки вражені тим, що почули, що й самі захотіли навчитися автентичної музики. Та виявилося, що для дорослих таких можливостей майже не існує! І тоді ми одними з перших в Україні зробили відкриті освітні події, де люди змогли повчитися співати традиційні пісні. Скоро до них додалися майстер-класи із гри на скрипці, бубні і басу, довготривалі курси, інтерактивні лекції, Літня Школа та вечірки — бо яка ж музика без вечірок?

Традиційна музика як стиль життя

Протягом багатьох років, десь у паралельному світі, але зовсім поруч, традиційна музика існувала в андеґраунді — непомітна для музичної індустрії, меломанів, журналістів та кураторів. І ми були вражені, коли відкрили її для себе. Багато століть тому тому ця музика була створена для вечірок, близького спілкування і «відриву», а протягом останнього десятиліття здобуває нового сплеску уваги, стаючи частиною музичної індустрії — зі своїми «рейвами», концертами та освітніми музичними подіями. Вона була і лишається невід’ємною частиною життя, базовою навичкою сільських музик та співачок, яку вони задіюють, щоби відпочити, якісно провести час разом або відсвяткувати щось важливе.

Ми заснували «Рись», щоб розповісти всім, що так можна! Можна музикувати для себе, свого задоволення і саморефлексії, а не для сцени і чужої оцінки. Для радості й розваги, а не для того, щоби «піднімати культуру з колін». Для турботи про себе та саморозвитку, а не щоби комусь щось довести. Можна розвиватися у музиці, навіть якщо не плануєш зробити її своєю кар’єрою, а співати і грати з друзями тоді, коли цього просить душа. Можна вчитися у професіоналів не заради диплому, а для втіхи від власного прогресу. Можна опанувати гру та спів — і твоя музика завжди буде з тобою, куди б ти не пішов/ла: і в барі, і на вечірці, і на родинному святі чи в усамітненні десь на краю світу.

В останні роки з’явився потужний запит на традиційну музику. Багато людей, переважно з креативних індустрій, громадського сектору та IT-сфери, відкривають її для себе і починають вчитися співу чи гри на інструментах. Старовинна сільська музика стає частиною стилю життя таких же містян, як ми. І це надихає!

Ми щиро віримо, що кожен і кожна з нас може рухати традиційномузичну спільноту вперед у дуже різний спосіб: граючи свою музику якісно, поширюючи цікаві події, ділячись із колегами новими відкриттями у співі чи грі, викладаючи, роблячи дослідження, танцюючи, співаючи, їздячи в експедиції, розповідаючи друзям про традиційну музику, і головне — висловлюючи свою думку!

Усі ми маємо право голосу щодо того, якою має бути наша спільнота. Втілити його ми можемо, подаючи цей голос: розповідати, що нам подобається, з чим не згодні, що нового відкриваємо у своєму голосі/грі/дослідженнях чи у собі самих завдяки традиційній музиці. Так ми усі робимо традиційну музику видимою і помітною, так усі ми виграємо!

Історія «Рисі»

У 2014 році ми почали їздити у експедиції, а у 2015 створили перший в Україні майданчик для неформальної освіти у галузі традиційної музики. Зараз «Рись» — це громадська організація, ми базуємося у Києві, впродовж року проводимо курси зі співу та гри на інструментах, влітку – мультидисциплінарну Літню школу традиційної музики. Учасники цих подій переймають досвід у найкращих викладачів в Україні — науковців і разом з тим музикантів-практиків. Викладання відбувається у групах до 10 осіб за принципом learning by doing і базується на фактах та справжніх традиційних прийомах — без спрощень, узагальнень чи стилізації.

Щодо традиційної музики досі існує багато містифікацій та упереджень, тому всі курси та лекції ми робимо разом із найкращими експертами і викладачами — цікаво та науково-обґрунтовано. Для того, щоб усі охочі змогли не лише наслідувати форму, а дізнаватися глибше про традиційну музику, її основи і закономірності, а дослідники ставали справжніми лідерами думок. Наші проекти — це результат роботи усієї традиційномузичної спільноти. Початківців та початківиць, які мають бажання розібратись у складних питаннях традиційної музики й постійно говорять про це. Дослідників та дослідниць, що не просто є експертами у певному питанні, але й готові ділитися інформацією і так впливати на спільноту, змінюючи її зсередини. Культурних менеджерів та менеджерок, що роблять це можливим.

Дякуємо нашим неймовірним викладачам/кам та лекторам/кам — Євген Єфремов, Ірина Клименко, Анна Коропніченко, Олена Гончаренко, Анна Охрімчук, Наталя Хоменко, Ірина Данилейко, Сусанна Карпенко, Ілля Фетисов, Михайло Хай, Андрій Левченко, Алла Ковальчук, Маргарита Скаженик, Галина Пшенічкіна (Качор), Анна Пеліна, Анна Коломицева, Ірина Федун, Вікторія Ярмола, Ярина Дронь, Василина Ткачук, Міхал Мазяж, Сергій Постольников протягом усіх цих років ділилися своїм досвідом і допомогли традиційній музиці вийти із тіні.

З 2014 року «Рись» залучила до навчальних та музичних подій близько 1000 учасників. Ми провели 5 Шкіл традиційної музики і понад 40 різноманітних подій. А також близько 40 експедицій, у яких вдалося зібрати багато записів, відомостей про музикантів та автентичні музичні інструменти.

Як нам допомогти?

Підтримуйте нас фінансово доброчинними внесками — це дасть змогу працювати сталіше і приділяти нашій справі більше часу. Кошти потрібні для експедицій, виробництва подкастів та навчальних відео, організації освітніх подій, підтримки роботи сайту тощо.

Ставайте волонтерами — нам часто буває потрібна допомога: від транспортування інструментів чи будматеріалів на Літню Школу, до монтажу аудіо та відео і консультацій у фінансових питаннях.

Дізнавайтеся про традиційну музику й розповідайте про неї іншим, беріть участь у традиційномузичних подіях, ходіть на концерти традиційномузичних гуртів, пишіть відгуки на своїх сторінках у соцмережах — так ви допоможете відкрити цю неймовірну музику для ще ширшого кола людей.

Дякуємо всім, хто долучається до нашої справи і допомагає. Ми разом створюємо майбутнє традиційної музики в Україні!

50+
годин навчальних матеріялів
06
років існування проєкту

Команда

Катерина Капра

Катерина Капра

Cпівзасновниця Рисі та Школи традиційної музики, протягом останніх 6 років розробляє і втілює освітні та мистецькі проекти у галузі традиційної музики та розвиває традиційномузичну спільноту. Раніше керувала відбором проектів на краудфандинговій платформі Спільнокошт, займалася адміністративним менеджментом в ГО Інша Освіта. Випускниця Києво-Могилянської академії. Подорожує Україною та українськими селами у пошуках носіїв музичної традиції і добрих людей. Створює ілюстрації, співає, грає на бубні і трошки - на басолі.

Андрій Левченко

Андрій Левченко

Музикант і дослідник, співзасновник Рисі. Не може жити без детективних історій та подорожей, тому від 2013 року досліджує українську традиційну музику та історії про неї в експедиціях українськими селами. Грає на басу та бубні танцювальну інструментальну музику Західного Поділля, Полтавщини та музику українських емігрантів у гурті US Orchestra. Викладач Школи традиційної музики, розробник авторського курсу із гри на бубні, одним з перших зробив реконструкції цього інструменту. Займається історичними дослідженнями, зокрема клезмерської музики в Україні та музичного ландшафту Києва початку ХХ ст. Є автором проєкту про українські бубни - bubny.in.ua. Випускник Києво-Могилянської академії.

Настя Сідельник

Юлія Голюк

Діячка (видавничої справи й комунікацій). Працювала редакторкою освітнього журналу в Expertus, редакторкою в проєктах видавництва Laurus, УІК з художніми й наукпоп текстами. Райтерка, поетка, верстальниця. Робе самвидав: зіни і плакати про людей, міста, фотографії, війну, поезію. Читає, вишиває собі сорочку, любить астрофізику, художній репортаж, буддизм і наїв.

Підтримуй
Розвивай
Підтримуй
Розвивай

Допоможи проєкту розвиватись та створювати більше навчальних матеріалів