Пісні літа
Про лекцію
Літо - це сезон найбільше з усіх наповнений співами: на кожен природний етап українці мали окремі пісні. Русальні, петрівчані, жнивні. Літніх пісень надзвичайно багато, тому і лекція про них вийшла довгою, як день Сонцестояння. Співачка й дослідниця Ірина Клименко детально розповідає про обряди, які проводили на Трійцю - куст та обряд проводу русалок, а також про купальську традицію та співи під час жнив. Лекторка пояснює, чому ці пісні мають особливу магію і є своєрідним нематеріальним “місцем сили”, де ми можемо відчути зв’язок зі своїми предками. Закладену в них архаїчну енергію відчувають навіть ті слухачі, які не знаються на традиційній музиці.
Троїцькі обряди - це Проводи русалок та Водіння куста. Вони мають чимало спільного й вочевидь походять з одного старовинного обряду, що в якийсь момент розколовся надвоє. В одних селах проводжають русалок, в інших – водять Куста. Немає місць, де ці традиції існують одночасно. Проводи русалок та Водіння куста – це обряди, звернені до предків, вони сповнені містики і особливої архаїчної краси. Тому особисто в нас деякі частини цієї лекції знову і знову викликають мурашки. Слухайте, щоб дізнатися, де живуть русалки, чим харчуються і куди їх потрібно проводжати. Звідки походить традиція прикрашати дім зеленню на Трійцю і для чого на парканах вивішували сорочки? Як виглядають обряди проводів русалок і водіння Куста – й до чого тут Поховання стріли? Як одному поліському чоловікові вдалося проникнути в суто жіночий обряд? Що спільного між професійними джазовими музикантами та бабусями з Полісся?
Чи відомо вам, звідки походить назва Купала? Як виглядає обряд і до чого тут відьма? Скільки варіантів пісні може існувати на один купальський мотив? Чи буває, щоб під час обряду виконували одразу декілька пісень? Чому ареали Купала на Поліссі й Поділлі так сильно відрізняються? Де в Україні співають петрівки і як вони звучать? Ірина Клименко розкаже про свої дослідження мелогеографії, про обряди, які бачила на власні очі, а також наспіває деякі знакові пісні.
Якщо Купала – свято, пов’язане з солярним циклом і вшануванням предків, то жнива – це найважливіший період для землеробів, коли зусилля, витрачені впродовж року, дають плоди. Жодна інша частина обрядового циклу не має такого різноманіття тем і такого гумору. Де в Україні можна почути жнивні пісні і як вони споріднюють нас із балтами? Що таке жнивоголосіння? Чому дощ посилали до сусідів? Які пісні найбільше подобаються студентам етномузикології? Чи можна завдяки пісні зняти соціальну напругу? Чому не можна було лишати голе поле і яке особливе відкриття зробила Ірина Клименко під час експедиції Рівненщиною? Дивіться лекцію і дізнавайтеся все про літні пісні!
Ірина Клименко – одна з найвідоміших в Україні співачок та викладачок традиційного співу. Має величезний експедиційний досвід, від 1986 року записує традиційну музику в селах, найбільше – на Поліссі. Її архів налічує близько 15 тисяч пісень. Від 90-х років викладала традиційний спів в Україні, Польщі та Естонії, співала у легендарному гурті «Древо», що першим почав виконувати традиційні пісні без обробок і заснував школу викладання традиційного співу в Україні. Співала в гуртах «Володар» та «Гуртоправці», учасниця безлічі міжнародних фольклорних фестивалів. Викладає у Київській Консерваторії, кандидатка мистецтвознавства, завідувачка ПНДЛ етномузикології НМАУ імені П. Чайковського.