Традиційний спів Західного Полісся
Про лекцію
В силу історичних і географічних обставин репертуар, мелодика і фактура співу в різних регіонах дуже різняться. Полісся — для багатьох містичної місцевості, де збереглися найархаїчніші пісні та обряди. Це тут старі люди досі пам'ятають свої зустрічі зі справжніми українськими русалками, тут водять «куста» — гостя з того світу. Ця територія зачарувала багатьох дослідників і дослідниць, співаків та співачок своєю незвичайною, «дикою» манерою виконання. Протягом багатьох століть поліщуки, захищені від світу лісами й болотами, не ставали жертвами набігів та воєн і мало перетиналися з людьми з інших країв. Тому їхня культура і музика тривалий час лишалися у своєму первозданному вигляді. Ще й зараз на Поліссі можна записати унікальні стародавні пісні.
Та навіть у межах Полісся традиційний спів дуже різноманітний. Дослідники виділяють три самостійні ареали, чиї кордони можна чітко простежити по річках.
У лекції Ірини Клименко дізнавайтеся про Західне Полісся на прикладі самобутньої Пінщини:
- які музичні уламки архаїки тут збереглися?
- який особливий троїцький обряд є в цій частині Полісся?
- як поліщуки проявляють емоції під час співу?
- чим особливий чоловічий спів цих частин Полісся?
- що таке «українські йодлі»?
- яка важлива ментальна межа пролягає через Україну?
- які ще відомі співачки, окрім славетної Доминіки Чекун, є або були на Західному Поліссі, і чи живе ця традиція зараз?
Ірина Клименко – одна з найвідоміших в Україні співачок та викладачок традиційного співу. Має величезний експедиційний досвід, від 1986 року записує традиційну музику в селах, найбільше – на Поліссі. Її архів налічує близько 15 тисяч пісень. Від 90-х років викладала традиційний спів в Україні, Польщі та Естонії, співала у легендарному гурті «Древо», що першим почав виконувати традиційні пісні без обробок і заснував школу викладання традиційного співу в Україні. Співала в гуртах «Володар» та «Гуртоправці», учасниця безлічі міжнародних фольклорних фестивалів. Викладає у Київській Консерваторії, кандидатка мистецтвознавства, завідувачка ПНДЛ етномузикології НМАУ імені П. Чайковського.