Рись

Жанри українських традиційних пісень

Відео-лекція
Ірина Клименко
3.1 Різниця між обрядовими й ліричними піснями
3.2 Пісні річного та життєвого циклів
3.3 Жіночі, чоловічі, дитячі пісні

Про лекцію

Не співайте петрівку на Коляду, а веснянку – на Купала, – адже у кожної пісні є свій час і призначення! Дослідниця та співачка Ірина Клименко проведе вас у світ українських архаїчних обрядів та вірувань, розповість про ключові мотиви і образи у піснях, і навіть додасть дрібку містичних історій із сьогодення:

  • що саме співали давні українці, коли і для чого?
  • як відрізнити архаїчну пісню від новішої?
  • у чому різниця між обрядовими піснями та ліричними, питомими та напливовими?
  • які пісні супроводжували різні пори року, а які позначали найголовніші події в житті окремої людини – народження, весілля і смерть?
  • які пісні можна було виконувати лише чоловікам, які – лише жінкам, а в яких випадках співали діти?

Ірина Клименко – одна з найвідоміших в Україні співачок та викладачок традиційного співу. Має величезний експедиційний досвід, від 1986 року записує традиційну музику в селах, найбільше – на Поліссі. Її архів налічує близько 15 тисяч пісень. Від 90-х років викладала традиційний спів в Україні, Польщі та Естонії, співала у легендарному гурті «Древо», що першим почав виконувати традиційні пісні без обробок і заснував школу викладання традиційного співу в Україні. Співала в гуртах «Володар» та «Гуртоправці», учасниця безлічі міжнародних фольклорних фестивалів. Викладає у Київській Консерваторії, кандидатка мистецтвознавства, завідувачка ПНДЛ етномузикології НМАУ імені П. Чайковського.